HES Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz üzere Covid 19 virüsünden dolayı, T.C Sağlık Bakanlığı birçok önlem alıyor. Bunlardan biride HES Kodu. HES "Hayat Eve Sığar" anlamına geliyor. Ulaşım kısıtlamaları yavaşça kalkmaya başladı ve artık normalleşme dönemine giriyoruz. T.C  Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Hayat Eve Sığar Projesine göre eğer yurt içi seyahat etmeniz için, HES kodu almak zorundasınız. Yolculuğa kayıt veya bilet alım sırasında seyahat firması ile (otobüs, havayolu, tren) paylaşmak zorunda olacağınız bu kod, belirli aralıklarla T.C Sağlık Bakanlığının sağladığı servisleri üzerinden yolculuğunuza bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir. Seyahat firması HES kodu ile kişinin sağlık durumunu öğrenip, kişinin herhangi bir risk varsa seyahatini onaylamaz.


HES Kodu Ne İşe Yarar ve nereden alınır?

Hes kodu'nun kullanılmasının sebebi, Covid 19 hastalığıyla temas etmiş kişilerin, hastalığı diğer insanlara toplu taşıma araçlarında bulaştırması önlemektir. Eğer HES kodunuz yoksa yurt içi seyahatlerinizde bilet alamazsınız ve havalimanında check-in (online veya bireysel) yapamazsınız. Eğer yurt içi seyahat etmek istiyorsanız, Hes kodunuzu Sağlık Bakanlığının Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden ya da SMS ile HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C kimlik numarası, T.C Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve HES kodunuz için seyahat edeceğiniz gün sayısını yazarak 2023'e gönderebilirsiniz.

SMS için örnek ; HES 12345678901 1234 24 yazarak 2023'e gönderebilirsiniz.


Hayat Eve Sığar (HES) Mobil Uygulaması

HES kodu uygulamasını IOS ve Aandroid üzerinden indirmeniz mümkün. Oldukça basit olan uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açıp, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girin. Ardından HES kodu oluştur butonuna tıklayın. Kod kullanım süresini seçip kodu oluşturun. HES kodunuzu sorgulatmak istiyorsanız, HES kodunuzu yazdıktan sonra yolcu kimlik numaranız, doğum tarihi alanı, telefon ve e-mail alanlarını eksiksiz doldurmanız gerekiyor. HES kodunuz için hiçbir ücret alınmıyor. Ayrıca 0-2 yaş aralığında olan yolcular için HES kodu alma zorunluluğu bulunmadığını belirtmekte fayda var. Seyahat başlangıcı yurt dışı olan uçuşlar için HES kodu zorunluluğu yok. Önceden Satın aldığınız biletler için HES kodu online check -in ya da yeni tarih değişikliği sırasında bildirilmelidir. Aynı zamanda HES Kodu paylaşım süresi yani gün sayısı oldukça önemli. Paylaşım süresi, almak istediğiniz HES kodunuzun aktif olacağı zamanı belirliyor. Paylaşım süresinin, uçuşunuzun tarihinden en az yedi gün daha fazla olması gerekiyor. Mesela; Seyahat edeceğiniz gün sayısı 30 ise 37 olarak yazmalısınız.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını AppStore'dan indirmek için buraya tıklayın.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını  Google Play'den indirmek için buraya tıklayın.

T.C. Sağlık Bakanlığı Tarafından seyahat hakkında yapılan güncellemeleri TURSAB websitesinden takip etmek için buraya tıklayın.Powered by Bilifo.com - 2020