UNESCO Dünya Listesi'nde Bulunan 7 Muhteşem Kültürel Site

Binlerce yıl boyuca medeniyetler kendi kültürlerini kurdular, yaşadılar. Kendi kültürlerine birçok ait yapılar, sanat eserleri, şehirler, tablolar günümüze kadar geldi. Bu kayıp şehirler, yapılar, tarihi eserler  insanlar tarafından keşfedilmeye başlandı. Maalesef bazıları unutuldu, bazıları restore edildi, bazıları da yıkıldı. Şimdilerde o inanılmaz siteler, antik şehirler, tarihi yapılar milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor. Tartışmasız hepsi güzel ve etkileyici olsa da bazıları diğerlerinden daha fazla göze çarpıyor. İşte bizim seçtiğimiz en güzel dünya mirasları.


Petra, Ürdün

Fotoğraf/Laurene Gicquel

Petra Antik Kendi dünyanın en eski antik kentlerinden biri. Nebatiler tarafından ticari merkez olarak kullanılan antik kent, Ürdün'ün güneyinde bulunuyor. Petra, oyulduğu taşlarının rengi nedeniyle "gül şehir" olarak biliniyor. Antik dünya kültürel mirasının yapı taşlarından biri olarak görülüyor.1985 yılından beri Petra UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir. Petra Antik Kenti ile ilgili ayrıntılı bilgi için Petra Hakkında Her Şey yazımıza tıklayın.


Gize Piramitleri, Mısır


Fotoğraf/Francisco Gomes

Gize piramitlerinin sırları henüz çözülmüş değil. Bilim adamları ve arkeologlar araştırmalarını sadece tahminlerle yürütebiliyorlar. Neden yapıldığı ve ne anlama geldiği hala anlaşılamayan bu antik kentin eski Mısır krallığının 4. hanedanlığın döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Giza Piramitleri, Büyük Gize Piramiti, Khufu Piramidi, Menkaura Piramidi, Büyük Giza Sfenksi ve diğer Piramitlerden oluşan bir sitedir. Komplex 1979 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Mısır piramitleri ile ayrınlı bilgi için Gize Piramitleri Hakkında bilinmesi Gereken Her Şey yazımıza tıklayın.


Toprak Askerler, Çin

Fotoğraf/Aaron Greenwood

Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang'ın ordularını tasvir eden pişmiş toprak heykeller oluşan bir koleksiyondur. Toprak askerlerinin bulunduğu çukurda binlerce toprak askeri yanı sıra, arabalar, süvariler, akrobatlar, atlar, çeşitli devlet insanlarına ait heykellerde var. Koleksiyon, Lintong'da çiftçiler tarafından bulunmuştur. Toprak Askerler hakkında ayrıntılı bilgi için Toprak Askerler hakkında Bilinmesi gereken Her Şey yazımıza tıklayın.


Chichen Itza, Meksika

Fotoğraf/Jimmy Baum

Maya medeniyeti tarafından yapılmış Kolomb öncesine ait büyük bir şehirdi. Meksika'nın Yukatan yarımadasında bulunan antik şehir, Yukatan'ın dini merkezi olmuştur.  Antik kentte Mayaların yağmur tanrısı Chaac'a ibadet etmek için birçok nesneyi ve insanı kurban ettiği bulunmuştur. Kompleks 1989 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Chichen Itza hakkında ayrıntılı bilgi için, Chichen Itza hakkında bilinmesi gerekenler yazımıza tıklayın.


Tarihi Kyoto, Japonya

Fotoğraf/Eric Eastman

Japonya'nın kültürel ve manevi kalbi olan Tarihi Kyoto, binlerce yıl yüzlerce yıl Japonya İmaparatorluğu'nun başkenti olmuştur. UNESCO, tarihi Kyoto'nun 17. yüzyıldan kalma mimarisinden peyzaj bahçelerine kadar Dünya Mirası Listesine almıştır. Japonya'ya ziyaretinizde görmeniz gereken yerlerden başında geliyor.


Kolezyum, İtalya

Fotoğraf/David Köhler

Kuşkusuz dünyanın en çok bilinen yapılarından olan Kolezyum, Roman İmparatorlundan kalan en büyük yapıdır. Kolezyum'un içerisinde gladyatör dövüşleri, politik olaylar, tiyatro, infazlar gibi Roman toplumunu yakından ilgilendiren olaylar gerçekleşmiştir.  Roma'nın merkezindedir. İtalya ile ilgili ayrıntılı yazı için İtalya'da Gezilmesi Gereken 7 Turistik Yer yazımıza tıklayın.


Stonehenge, İngiltere

Fotoğraf/Jack B

Bu anıtı, eskiden bilgisayarımızın arka plan fotoğraflarından biri olduğundan dolayı biliyoruz. Belki o yüzden yabancı değiliz. Binlerce yıllık olan bu anıt, Birleşik Krallık'da en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Anıtın MÖ 3000-1500 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Yapılma nedeni ve ne olduğu bilinmemektedir. Kökenin ne olduğu bilinmediğinden dolayı, arkeloglar ve bilim adamları dini ve astronomik bir anlamı olduğunu tahmin ediyor. Site yaz ve kış  gün doğumu ve gün batımından gelen güneş ışığı taşlara yansıyıp hizalandığında muhteşem bir görüntü oluşuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesine 1983 yılında alınmıştır.

Powered by Bilifo.com - 2020